Najlepsze buty sportowe do biegania po górach: Ostateczny przewodnikWraz z rosnącą popularnością biegów górskich, rośnie również różnorodność wypuszczanych na rynek butów sportowych. Od wodoodpornych trenerów do bardziej technicznych opcji z większym wsparciem, jest coś dla każdego biegacza. Istnieje również wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze idealnej pary butów do biegania po górach. Teren sportowy, klimat, twoje osobiste preferencje i przeszłe doświadczenia odgrywają ważną rolę w upewnieniu się, że otrzymasz odpowiednią parę dla swoich potrzeb. Na szczęście mamy mnóstwo przydatnych porad, na co zwracać uwagę i jakie cechy są najważniejsze przy wyborze nowych butów. Przyjrzyjmy się temu!

Czego szukać w następnej parze butów do biegania

Najlepszym sposobem na rozpoczęcie poszukiwań jest podjęcie decyzji, po jakim terenie chcesz biegać. Dla większości biegaczy, będzie to podzielone pomiędzy bieganie po drogach i bieganie po szlakach. W związku z tym, że jest to bardzo trudne zadanie, nie ma co ukrywać, że jest to bardzo trudne zadanie.

Warto również rozważyć swój typ stopy i styl biegania. Niektórzy biegacze wolą luźniejsze dopasowanie dla bardziej naturalnego ruchu biegowego, podczas gdy inni wolą ciaśniejsze dopasowanie dla stabilności. Spadek pięty do palców jest kolejnym ważnym czynnikiem do rozważenia. Spadek buta to różnica w wysokości pomiędzy piętą a palcami. Wyższy spadek pięty do palców będzie lepiej absorbował uderzenia na drogach, podczas gdy niższy spadek jest zazwyczaj lepszy na szlakach.

Należy również zwrócić uwagę na takie cechy jak nieprzemakalność, oddychalność i inne technologie zapewniające komfort. Będziesz także chciał rozważyć ilość amortyzacji i wsparcia, które oferuje każdy but. Im więcej wsparcia i amortyzacji, tym cięższy będzie but. Jest to ważne, aby pamiętać o tym podczas pakowania do biegania po szlaku.

Biegacze “z drogi” na trasę góską

Biegacze drogowi będą chcieli lżejszej, bardziej elastycznej opcji, która oferuje oddychalność i komfort. Trwałość jest mniejszym czynnikiem, ponieważ te buty będą używane głównie na wypielęgnowanych szlakach biegowych. Waga i elastyczność to najważniejsze czynniki, których należy szukać w butach do biegania po drogach. Wielu biegaczy drogowych preferuje minimalistyczną konstrukcję, która jest zarówno lekka, jak i elastyczna, aby zapewnić naturalny ruch podczas biegu. Oddychalność jest ważna, aby nie dopuścić do przegrzania stóp, podczas gdy dobrze amortyzowana podeszwa środkowa będzie chronić stopy przed nierównościami terenu. Możesz również rozważyć wodoodporność, jeśli często biegasz w mokrych warunkach lub masz problemy ze stopami, które wymagają dodatkowej ochrony.

Biegacze tylko na szlakach

Biegacze trailowi będą bardziej zainteresowani ilością stabilności i trwałości oferowanej przez ich buty. Buty trailowe są zaprojektowane tak, aby były bardziej solidne i trwałe niż buty do biegania po drogach. Są one zazwyczaj cięższe, ale zaprojektowane tak, aby były bardziej wytrzymałe. W związku z tym, że jest to but z cięższymi materiałami, który zapewni dodatkową ochronę podczas biegania po nierównym terenie.

Stabilność jest również ważna, aby kontrolować stopę i uniknąć skręcenia lub zwichnięcia kostki. Większy spadek pięty do palców jest zazwyczaj najlepszy dla biegaczy trailowych, ponieważ niższy spadek może utrudnić kontrolę nad stopą na nierównym podłożu. Niektórzy biegacze trailowi mogą również wymagać nieprzemakalnej lub wodoodpornej cholewki na mokre lub deszczowe warunki. Wyższy poziom oddychalności jest również przydatny w gorących, wilgotnych warunkach, w których możesz biegać w błotnistym, mokrym terenie.

Specjalne buty dla kobiet

Podczas gdy wszystko powyższe odnosi się do specyficznych butów dla kobiet, te specyficzne modele oferują jeszcze bardziej ukierunkowane dopasowanie i projekt. Niektóre modele, takie jak Altra Escalante poniżej, są zbudowane z szerszymi skrzynkami na palce, które dostosowują się do wielu typów stóp i wysokości instepu. Inne, jak Salomon X Ultra Mountain poniżej, są zaprojektowane z węższym dopasowaniem i bardziej ukierunkowanym wsparciem. Ogólnie rzecz biorąc, buty dla kobiet będą miały węższy toebox i instep, większy spadek pięty do palców i niższy poziom amortyzacji niż buty dla mężczyzn. Jest to spowodowane tym, że kobiety mają węższe stopy i wyższe podbicie, co sprawia, że większość tradycyjnych męskich modeli jest zbyt duża i nieatrakcyjna.

Technologie butów biegowych, których należy szukać w biegach górskich

  • Inspirowana wspinaczką lepka guma - Niektóre marki używają teraz inspirowanej wspinaczką lepkiej gumy na podeszwie zewnętrznej. Ten rodzaj gumy jest świetny do chwytania na skałach, błocie i innym nierównym terenie.
  • Gumowy toe bumper - Jest to mały kawałek gumy, który rozciąga się od palca buta. Chroni on palce i jest szczególnie przydatny na skalistym terenie, gdzie możesz przypadkowo kopnąć kamień.
  • Agresywne lugi - Lugi to rowki znajdujące się na podeszwie zewnętrznej buta. Im bardziej agresywne są te wypustki, tym większą trakcję będzie miał but.
  • Kołnierz inspirowany wspinaczką - Jest to ochronny kawałek materiału, który został zaprojektowany, aby pomóc utrzymać gruz z dala od buta. Jest on najbardziej efektywny, gdy tył buta wykonany jest z materiału typu mesh.