Różnica między butami do biegania a butami do biegania po szlakachPrzed wyruszeniem na szlaki ważne jest, aby mieć odpowiednie buty do aktywności na świeżym powietrzu. Niezależnie od tego, czy wybierasz się do lokalnego parku, na wymagający szlak górski, czy gdzieś pomiędzy, różne tereny wymagają innego obuwia. Buty do biegania są zaprojektowane specjalnie do biegania po drogach i innych aktywności, które wymagają sprintu i szybkich zmian kierunku na równych powierzchniach. Oferują one optymalne wsparcie i amortyzację, a także zwiększoną przyczepność i kompresję w całej podeszwie, aby chronić Cię przed urazami spowodowanymi powtarzającym się uderzaniem o twardą powierzchnię. W przeciwieństwie do nich, buty do biegania po szlakach są zbudowane z bardziej agresywnych bieżników, lepkich gumowych podeszew i wielu lekkich siatek, które utrzymują stopy w chłodzie podczas wędrówek po stromych wzgórzach lub wyścigów przez cierniste krzewy. Oba rodzaje butów mają swoje zalety - tylko nie w tej samej parze! Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o różnicach między butami do biegania a butami do trailu.

Na co zwrócić uwagę w butach do biegania w terenie

Aby dokonać najlepszego wyboru, ważne jest, aby wiedzieć, czego szukać w butach do biegania po szlaku. Na początek upewnij się, że znajdziesz parę, która ma odpowiednie dopasowanie do Twojego kroku. Jeśli Twoje stopy nie są wygodne, nie będziesz w stanie cieszyć się pełnymi korzyściami płynącymi z butów, bez względu na ich cechy! Dodatkowo, zwróć uwagę na rodzaj terenu, na którym będziesz najczęściej używać swoich butów do biegania. Strome wzgórza i śliskie powierzchnie mogą wymagać innego typu butów do biegania po szlaku niż płaska, skalista ścieżka. Ogólnie rzecz biorąc, są to niektóre z najważniejszych cech, których należy szukać podczas zakupów butów do biegania po szlaku.

- Trwałość - Upewnij się, że podeszwy Twoich butów do biegania po szlakach są grube i wystarczająco mocne, aby wytrzymać w trudnym i nierównym terenie.

- Przyczepność - Podeszwy butów powinny być wystarczająco przyczepne, abyś nie poślizgnął się na śliskich kamieniach, mokrych liściach lub błotnistych ścieżkach.

- Sztywność - miękka podeszwa może być wygodna, ale nie zapewni wsparcia i napędu, którego potrzebujesz podczas biegania po szlakach.

Korzyści z butów do biegania po szlakach

Jeśli jesteś początkującym biegaczem, który chce przeskoczyć z biegania po drogach na bieganie po szlakach, buty do biegania po szlakach mogą być dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. W przeciwieństwie do butów do biegania po drogach, które są przeznaczone do równych powierzchni i szybkich sprintów, buty do biegania po szlakach mają podeszwy zaprojektowane do stromych podjazdów, śliskich ścieżek i nierównego terenu.

- Większe wsparcie - Buty do biegania po szlakach mają grubsze podeszwy z większym wsparciem niż buty do biegania po drogach, dzięki czemu są idealne na nierówne podłoże i dłuższe dystanse.

- Większa przyczepność - agresywne bieżniki na zewnętrznej stronie butów do biegania po szlakach pomagają im trzymać się nierównych powierzchni, chroniąc Cię przed poślizgnięciem i upadkiem.

- Większa oddychalność - Podczas gdy buty do biegania po drogach mogą utrzymywać stopy w cieple w zimnym klimacie, buty do biegania po szlakach są zaprojektowane z lekkiej siatki, aby zwiększyć oddychalność.

- Większe wsparcie dla kostki - grubsza podeszwa w butach do biegania po szlakach zapewnia również większe wsparcie dla kostek, aby zapobiec zwichnięciom podczas wspinaczki na wzgórza.

- Większa wytrzymałość - Buty do biegania po szlakach są bardziej wytrzymałe niż buty do biegania po drogach i zazwyczaj starczają na dłużej, co czyni je świetną inwestycją.

Buty do biegania po szlakach a buty turystyczne

Jeśli planujesz dużo wędrować, prawdopodobnie będziesz chciał zainwestować w dobrą parę butów do wędrówek. Jeśli jednak planujesz tylko raz na jakiś czas wybrać się na szlaki, buty do biegania po szlakach mogą być lepszym rozwiązaniem. Główną różnicą pomiędzy tymi dwoma rodzajami obuwia jest fakt, że buty turystyczne są przeznaczone do długotrwałego, surowego użytkowania, w przeciwieństwie do butów do biegania po szlaku, które są zbudowane do krótkotrwałego użytkowania na szlaku.

- Długotrwała wytrzymałość - podeszwy butów turystycznych są grubsze i bardziej wytrzymałe niż podeszwy butów do biegania po szlaku, dzięki czemu są lepsze do długotrwałego użytkowania.

- Długotrwała przyczepność - przyczepność w butach turystycznych jest bardziej niezawodna niż przyczepność w butach do biegania po szlaku, dzięki czemu są one lepsze do długotrwałego użytkowania.

- Wsparcie - podeszwy butów turystycznych zapewniają większe wsparcie niż podeszwy butów do biegania po szlaku. - Dłuższa żywotność - materiały w podeszwie butów turystycznych są trwalsze niż materiały w podeszwie butów do biegania.

- Większa oddychalność - materiał w podeszwie butów turystycznych zapewnia większą oddychalność niż materiał w podeszwie butów do biegania.

Jak wybrać odpowiednie buty do biegania po szlaku dla siebie

Jeśli jesteś gotowy na przeskok do trail runningu, najpierw będziesz chciał zdecydować, jaki typ buta do trail runningu najlepiej pasuje do Twojej aktywności na świeżym powietrzu. Możesz to zrobić, skupiając się na rodzaju środowiska, w którym się znajdujesz, powierzchni, po której biegasz i rodzaju Twojej stopy.

- Powierzchnia - Powierzchnia, po której będziesz biegać, będzie miała duży wpływ na to, jakie buty wybierzesz.

- Środowisko - Środowisko, w którym będziesz biegać, również określi, jaki typ butów będzie dla Ciebie najlepszy.

- Typ stopy - Twój typ stopy pomoże Ci określić typ buta, który będzie dla Ciebie najlepszy.

- Styl biegania - Twój styl biegania również określi, jaki typ butów wybierzesz.

Wybór odpowiednich butów do swoich przygód na świeżym powietrzu może być nieco mylący. Przy tak wielu opcjach na rynku dzisiaj, może być trudno wiedzieć, która para jest najlepsza dla Ciebie! Jeśli jesteś początkującym biegaczem, który chce uderzyć w szlaki, zalecamy parę butów do biegania po szlakach. Te buty są zaprojektowane specjalnie do użytku na zewnątrz i są idealne dla początkujących. Zapewniają większą przyczepność, większe wsparcie i lepszą oddychalność niż buty do biegania po drogach, a większość butów do biegania po szlakach jest również wodoodporna, aby pomóc utrzymać stopy suche w mokrym środowisku!