Na co zwrócić uwagę kupując buty do biegania po górachKiedy spędzasz czas biegając w górach i stawiając sobie wyzwania na terenie, który przenosi Twoje cardio na zupełnie nowy poziom, nie możesz sobie pozwolić na buty, które nie dają Ci wsparcia i trakcji, której potrzebujesz. Jeśli chcesz wyróżnić się w biegach górskich i przejść przez sesje treningowe bez ryzyka kontuzji, ważne jest, abyś zainwestował w odpowiednią parę butów. Posiadanie odpowiedniego sprzętu może oznaczać różnicę między cieszeniem się czasem spędzonym na szlakach, a niemożnością ponownego trenowania przez tygodnie z powodu pęcherzy i zakrwawionych stóp. Dlatego w tym wpisie na blogu omówimy, jakich cech powinieneś szukać przy zakupie butów do biegania po górach. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym, co czyni świetną parę biegaczy szlakowych i jak możesz je znaleźć.

Sprawdź amortyzację

Amortyzacja to ważna cecha każdego buta do biegania. To właśnie ona pomoże zaabsorbować uderzenie stopy o ziemię i zapobiec kontuzji. Podczas zakupów idealnej pary butów do biegania, upewnij się, że ilość amortyzacji jest odpowiednia dla Twojej wagi i stylu biegania. Amortyzacja występuje w różnych odmianach. Najczęściej spotykane rodzaje amortyzacji to:

EVA - Ethyl vinyl acetate to syntetyczna pianka o zamkniętych komórkach. Jest to najtańszy i najbardziej powszechny rodzaj amortyzacji spotykany w butach do biegania. Amortyzacja jest jednym z najważniejszych aspektów buta do biegania. To właśnie ona pomaga absorbować uderzenia stopy o podłoże i chroni Twoje stawy i mięśnie.

Spójrz na uchwyt

Przyczepność buta do biegania to jego zdolność do zapobiegania poślizgom podczas trudnych warunków na szlaku. Główne uchwyty, które znajdziesz na butach do biegania to:

- Guma - Najbardziej popularny i szeroko stosowany materiał spośród wszystkich gripów. Jest to ekonomiczne i trwałe rozwiązanie, które sprawdza się w szerokim zakresie warunków.

- Pebax - Materiał na bazie gumy, który jest bardzo trwały i odporny zarówno na oleje jak i wodę.

- Silikon - Jest to syntetyczny materiał gumowy, który jest bardzo trwały. Jest to również świetna przyczepność w mokrych warunkach.

- Cord - Jest to materiał na bazie naturalnej gumy, który jest odporny na oleje, ale nie jest świetny na wodę.

Upewnij się, że jest wsparcie dla Twojej stopy

Podczas gdy pronacja może być problemem zdrowotnym dla niektórych biegaczy, dla innych jest to po prostu naturalna część ich chodu. Jeśli wiesz, że masz nadpronację podczas biegu, będziesz chciał poszukać buta z odpowiednią ilością wsparcia. Podczas gdy znalezienie odpowiedniej ilości wsparcia jest ważne, znalezienie odpowiedniego typu wsparcia jest jeszcze bardziej kluczowe. Dwa rodzaje wsparcia to:

- Wewnętrzne - Ten typ wsparcia znajduje się wewnątrz buta i jest zazwyczaj w formie trzonu lub klina. Wewnętrzne wsparcie jest skuteczne w kontrolowaniu nadmiernej pronacji.

- Zewnętrzne - Ten typ wsparcia charakteryzuje się plastikowym lub metalowym trzonem, który biegnie wzdłuż zewnętrznej części buta. Zewnętrzne wsparcie jest idealne dla biegaczy, którzy mają umiarkowaną pronację.

Trwałość powinna być priorytetem

Trwałość jest ważnym czynnikiem do rozważenia przy zakupie kolejnej pary butów do biegania. Po tym wszystkim, będziesz umieszczać je przez wiele na szlakach. To, czego chcesz szukać, to but, który jest dobrze wykonany, z mocnymi szwami i trwałą cholewką. Pomoże to zapewnić, że twoje buty będą trwały długo, oszczędzając pieniądze, które w przeciwnym razie musiałbyś wydać na zakup nowych par często. W związku z tym, że nie jest to możliwe, nie należy się obawiać, że nie będzie to możliwe. W związku z tym, że jest to obuwie, które nie jest przeznaczone do użytku domowego, należy się upewnić, że materiały, z których jest wykonane, są oddychające i zaprojektowane tak, aby nie dopuścić do nadmiernego nagrzewania się i pocenia stóp.

Inne rzeczy, na które warto zwrócić uwagę

- Waga - Im lżejszy but, tym lepiej. Teren górski może być wymagający, więc każda uncja wagi, którą możesz usunąć ze swoich stóp, zrobi różnicę.

- Dopasowanie - Upewnij się, że but, który wybierzesz jest dobrze dopasowany, szczególnie w okolicach łuku i wewnętrznej strony stopy.

- Marka - Upewnij się, że marka, którą wybierasz ma dobre wyniki i historię tworzenia wysokiej jakości butów.

- Renoma marki - Bieganie górskie to sport niszowy, dlatego ważne jest, aby zrobić badania i znaleźć marki, które specjalizują się w tym konkretnym sporcie.

Bieganie górskie to wszechstronny sport, który może być wymagający, ekscytujący i zabawny. Jest to także sport, który może odbić się na Twoim ciele, jeśli nie masz na sobie odpowiedniego sprzętu. Szukając odpowiedniej pary butów do biegania po górach, upewnij się, że mają one odpowiednią amortyzację, mocną przyczepność i dopasowanie. Pamiętaj również, aby rozważyć trwałość butów, wraz z innymi ważnymi czynnikami. W końcu najlepsze buty do biegania po górach to te, które są najlepiej dopasowane do Ciebie. Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym, czy doświadczonym biegaczem, możesz znaleźć odpowiedni typ buta dla swoich potrzeb.